Рівненська торгово-промислова палата

Rivne Chamber of Commerce & Industry

«Ми впевнено дивимось у майбутнє
і відкриті до ділового співробітництва!»

Волинські торгиВолинські торги 2018 №11 (87) — Сервіс контакт №11 (2004) Інформація для бізнесу
         ПОПЕРЕДНЯ ОПЛАТА ЧИ БОРГ?
"Хочеш втратити друга — дай йому в борг", — запевняє народна мудрість. Як чесний підприємець може провадити свій бізнес, якщо навколо сотні охочих залізти до його кишені? За все — попередня оплата! А що це, власне, таке — попередня оплата? Це спроба взяти у вас гроші в борг, тільки сума їх — значно більша. Взагалі ж справа виглядає не так вже й страшно: можна спокійно провадити бізнес і не боятися проплатити авансом навіть кілька тисяч гривень, якщо звести свій фінансовий ризик до мінімуму.

ДОВІРЯЙ, АЛЕ ПЕРЕВІРЯЙ!
В Україні, попри всю дикість ринку, таки формується прошарок підприємців, для яких "чесне слово комерсанта" щось та й важить. Однак і вони можуть стати боржниками з абсолютно об'єктивних причин: підвели постачальники, виникли внутрішні проблеми в банку, зіпсувався товар, раптово зросли ціни... Що ж, прибуткового бізнесу без ризику не буває. Тямущий бізнесмен, вкладаючи гроші в справу, враховує всі можливі варіанти кожної операції. Для того щоб передбачити ці ризики професійно, потрібно мати достовірну інформацію. Скажімо, до вас прийшли з комерційною пропозицією представники невідомої вам фірми. Спершу належить з'ясувати хоча б те, де й коли це підприємство зареєстроване, хто його засновники та керівники. Інколи навіть цих відомостей буває досить, щоб прийняти виважене рішення.
До фахівців з питань безпеки бізнесу звернувся за консультацією молодий одеський бізнесмен. Підприємцеві просто до рук "сама потрапила" супер-вигідна операція: певна фірма (про яку він раніше нічого навіть не чув) запропонувала швидко купити повну баржу цукру-сирцю. Продавці сказали бізнесменові, що обрали його для співпраці за рекомендаціями третіх осіб, які його добре знають і успішно працювали з ним раніше. Потенційні партнери виглядали дуже солідно, дали свої візитки... Але коли заговорили про попередню оплату (а йшлося про шалені гроші!), підприємець вирішив перевірити надійність "комерсантів". Дещо дізнався про них через власні канали, щось пообіцяли довідатися друзі, але повна картина ніяк "не вимальовувалася"... А час підганяв, і "цукрові королі" теж. Треба було або відмовлятися, або терміново позичати величезні гроші: пропозиція передбачала добрячий прибуток... Ось тут один досвідчений колега й порадив звернутися до консультантів певної охоронної фірми. Відбулася зустріч.
Вже за кілька годин молодий бізнесмен отримав першу інформацію: "Фірми, на які посилалися нові "партнери", нічого про них не знають. Єдиним засновником цієї організації є громадянин Н., який загубив паспорт незадовго перед датою реєстрації фірми. Той запевняє, що жодної комерційної структури не засновував, а нині має інший паспорт. Отож "солодким" комерсантам так і не вдалося збути свій товар (цікаво, чи існував він насправді?}. Наш підприємець, на щастя, не вліз у багатотисячні борги, єдиними його витратами були невеличкі гонорари фахівцям охоронної фірми.
ВИСНОВОК: НЕ ХОЧЕТЕ МАТИ БОРЖНИКІВ ЧИ БОРГІВ — НЕ ПЛАТІТЬ БЕЗ ПОПЕРЕДНЬОЇ ПЕРЕВІРКИ КОНТРАГЕНТА. Бажано, щоб "зондування" зробили фахівці: "лікуватися потрібно в лікаря!" Якщо одержите позитивну інформацію (у письмовій формі!), то можете спокійно домовлятися з "перевіреною" стороною про майбутню операцію. А що робити, якщо?.. Якщо борг вже є, і ваші контрагенти поповнили величезну армію дебіторів... Що робити, щоб повернути свої гроші та своє чесне ім'я? Існує кілька варіантів, кожен має свої "за" й "проти". Який з них є прийнятним? Це вам доведеться з'ясувати самим.
ВАРІАНТ 1
Звернутися до правоохоронних органів. Цим можна скористатися в тому разі, якщо Існує склад злочину (підтверджений документально) і якщо при цьому боржник не тільки не відмовляється, а дійсно має можливість повернути вам борг чи товар. Але! Ознайомившись з матеріалами вашої справи, правоохоронці передусім зададуть собі питання: "Чи має ця справа судову перспективу?" їх можна зрозуміти: кому потрібен зайвий клопіт з нерозкритим "висяком", поверненням справи із суду на додаткове розслідування, призупиненням справи через розшук підозрюваного, припиненням кримінальної справи з можливою подальшою прокурорською перевіркою і т. ін.? Або таке: скажімо, ваш боржник заявляє слідчому, що не збирався привласнювати чужих грошей і що поверне борг одразу після того, як отримає потрібну суму, треба тільки трішки зачекати. А під час слідства порозпихає своє майно по чужих кутках і постане перед очима закону бідним, як церковна миша. Заарештувати такого спритника — справа довга та марудна. До того ж нерідко в таких випадках боржники, опинившись під загрозою втрати свободи, просто... ["накивають п'ятами"! І ще одне. Якщо ви таки змусите правоохоронців взяти у вас матеріали, то почнеться нескінченна дослідна перевірка, зав'яжеться довжелезне й нудне листування між оперативним підрозділом та слідчими. Після тисячі дзвінків до міліції за тисячу першим разом вам терпляче повторять, що запити скеровано до всіх органів, і уповноважений чекає на відповіді, без яких слідчий не бере матеріалів. Ви вже вловили перспективність справи? Може, щось колись з того та й вийде.
ВАРІАНТ 2
Умовно назвімо "силовим" чи, якщо хочете, "бандитським". Відверто кажучи, обговорювати такий вихід із ситуації нема ані найменшого бажання. Бо в такому разі ви ризикуєте втратити більше, ніж повернути. Повірте на слово: забезпечення вашого добробуту хвилює "братанів" менш за все...
ВАРІАНТ З
Звернутися до приватної охоронної фірми за консультацією. Однак і тут треба знати певні тонкощі. Перед тим як податися до такої фірми, довідайтеся, хто в ній працює. Пам'ятайте: колишні працівники спецслужб та прокуратури вам справді можуть допомогти, натомість вчорашні спортсмени надають "послуги" іншого ґатунку... Крім того, якщо вам з порога обіцяють повернути гроші за три дні — стережіться: це шахраї або дилетанти.
За жодних обставин не співпрацюйте без угоди! У солідній фірмі обов'язково попросять 1-2 дні на попереднє "зондування" проблеми, перевірять ситуацію на гостроту конфлікту та наявність "криміналу". Тільки після цього вам покажуть проект угоди, повідомлять, скільки часу та грошей потребуватиме розслідування тощо. Спочатку запропонують послуги із збирання інформації про фірму-боржника, ЇЇ засновників, фінансовий стан та активи (погодьтеся, що вимагати повернення боргу від фірми-банкрута немає сенсу. Втім, навіть якщо фірма "вмерла", особи-засновники живуть і створюють нові фірми).
До однієї з охоронних фірм Харкова звернулася пані Наталя С. — власниця магазину з продажу меблів. Показала угоду на купівлю-продаж великої партії меблів за попередньою оплатою. Розповіла, що клієнтів-оптовиків знайшла за оголошенням у місцевому рекламному журналі. Приїхала до їхнього офісу. Господарі показали їй три десятки контейнерів на великому складі (пізніше виявилося, що то були справжні меблі, але... чужі). Сплативши суму попередньої оплати, пані Наталя повідомила продавцям про це телефоном. ТІ відповіли їй, що першу партію меблів можна отримати "за чотири дні". Приїхавши до офісу в призначений день і час, жінка застала... замкнені двері. Від колишнього ділового життя не залишилося жодних ознак. Пані Наталя з'ясувала у працівників сусіднього офісу, що "працювали тут недовго якісь люди, але позавчора забрали свої два столи й три стільці та й виїхали."
Пані Наталя вчинила наймудріше в тій ситуації: звернулася до консультантів ох-ронного підприємства. Після попередньої "розвідки" фахівці-інформаційники з'ясували, що "оптовики-мебльовики" обдурили не тільки нашу власницю крамниці й що справа виглядає досить перспективною. Після того як з пані Наталею було укладено угоду, вони виявили кілька фірм, що їх заснували ті ж самі люди. Деякі з них ще функціонували й навіть мали якісь матеріальні засоби! На останок було встановлено місце проживання деяких шахраїв. Ось тоді настав момент, коли потерпілій порадили звернутися до відповідних органів МВС. Оскільки пані Наталя мала документи, які підтверджують факт проведення операції купівлі-продажу, і всю інформацію зібрали й підготували фахівці (колишні працівники МВС), питань стосовно майбутньої кримінальної справи ні в кого не виникло. До речі, професійні охоронні фірми досить успішно співпрацюють зі структурами МВС. Отже, перш ніж порушувати справу про повернення боргів, все-таки варто звернутися за допомогою до професіоналів. Саме такі фахівці можуть якісно зібрати й проаналізувати інформацію, дати консультацію-"дороговказ". Звичайно, до виникнення великих боргів краще не допускати. Але якщо ви вже маєте боржників, то проблеми з ними належить вирішувати цивілізовано.

Ярослав КОЧЕГРАН Джерело: інформаційно-допомоговий бюлетень
"100 тисяч" (2001, липень-серпень, вип. 26-27, с. 17-18)
 

КУРСИ ВАЛЮТ

USD | finance com uaRUR | finance com ua
EUR | finance com ua 

КОНТАКТИ

Адреса:
м.Рівне, вул. Гетьмана Мазепи, 19

тел.:
(0362) 26-38-66, 26-96-74

тел./ факс:
(0362) 26-38-66, 26-96-74,

rcci@rivne.com
www.rcci.rivne.com