Рівненська торгово-промислова палата

Rivne Chamber of Commerce & Industry

«Ми впевнено дивимось у майбутнє
і відкриті до ділового співробітництва!»

Волинські торгиВолинські торги 2019 №02 (02(114)) — Сервіс контакт №2 (114) 2007 Інформація для бізнесу
         Залучити інвестора? Це просто!
Незважаючи на все ще високу ризиковість інвестицій у вітчизняні підприємства, усі прогнози останнім часом зводяться до одного: кошти в український бізнес вкладати вигідно і незабаром інвестування в підприємства набуде широких масштабів. Крім того, якщо раніше, говорячи про Інвесторів, мали на увазі лише іноземні фінансові структури, то сьогодні поступово активізуються вітчизняні інвестори. З огляду на це, підприємцям потрібно вже сьогодні готуватись до залучення інвестицій у свій бізнес. Тож чим компанія може привабити інвестора?

Природно, що підприємці, звертаючись за інвестиціями, насамперед турбуються про те, наскільки їх компанія відповідає очікуванням інвесторів, як \"попросити\" гроші так, щоб їх таки отримати. Проте не варто забувати, що інвестора також потрібно досконало вивчити, аби не виникло розбіжностей у поглядах тоді, коли вже запізно. Спочатку потрібно зібрати максимальну кількість інформації про попередні його інвестицій, зрозуміти, якою він бачить свою роль в інвестованому бізнесі, чи намагатиметься ним керувати, чи лише у разі необхідності, за проханням, допомагатиме. Також потрібно зважити, що інвестор принесе бізнесу, окрім грошей. Приміром, залучення стратегічного інвестора з глобальним масштабом діяльності та міжнародними бізнес-зв\'язками може істотно посприяти розвитку бізнесу та його виходу на інший рівень.
Чим зацікавити інвестора?
Щоб не гаяти час на проведення безрезультативних переговорів, слід визначити привабливі для інвестора галузі та розміри вкладень, які його можуть зацікавити. Для підприємців важливо реально оцінити, якою мірою їх бізнес може зацікавити певного інвестора. Наприклад, якщо йдеться про молоді компанії, у чиєму розпорядженні є лише купа ідей, переговори з інституційними компаніями навряд чи будуть результативними — в цьому випадку краще шукати інвесторів на неформальному ринку приватного капіталу, так званих \"бізнес-ангелів\". Якщо ж йдеться про великі капіталовкладення — інвесторів краще шукати за кордоном. Інвестори, зазвичай, мають чітке уявлення щодо очікувань від компанії, у яку вкладаються кошти. Професійні інвестори вкладають кошти переважно на термін три-п\'ять років, а повернення інвестицій має бути не менш як з 30 відсотками річних, хоча ця цифра коригується залежно від ризикованості проекту. Не в останню чергу їх цікавить процес виходу з бізнесу, наскільки продаваними будуть акції компанії. Важливу роль у їхньому рішенні відіграє і рівень корпоративного управління: наскільки правильно менеджмент працює з акціонерами, які принципи й реальні функції ради директорів, правління, генерального директора, чи існує управлінська звітність. Під час оцінювання інвестор також вивчає конкурентне середовище та місце компанії на ринку: важливо, щоб компанія була лідером чи виграшно відрізнялась від конкурентів. Якщо це не так, потрібно переконати інвестора, що компанія вийде в лідери протягом певного періоду.
Переговори
Після остаточного вибору інвестора, який влаштує вас і якого влаштовуєте ви, важливо грамотно підготуватись до зустрічі з ним. На противагу поширеній точці зору, для того, щоб залучити у власний бізнес інвестиції, наявності хай навіть блискучого бізнес-плану компанії, недостатньо. А у випадках, коли бізнес давно існує і відомий на ринку, він може і не знадобитись, головне — яскраво представити свою компанію. Для цього потрібно створити цікаву, а головне невигадану історію про компанію, наприклад, у формі інформаційного меморандуму.
Під час переговорів з інвестором потрібно насамперед акцентувати увагу на питаннях, що важливі для інвестора. І хоча вимоги у кожного свої, є низка критеріїв, що свідчать про перспективність бізнесу, і, відповідно, є аргументами на користь позичальника:
1. Досвідчена й активна команда менеджерів, об\'єднана з інвестором загальним розумінням перспектив і системою економічних мотивацій;
2. Продумана й чітко викладена бізнес-ідея проекту;
3. Наявність довгострокових ліцензій, просунутих торгових марок чи висока вартість заміни устаткування, що ускладнює прихід на ринок нових конкурентів;
4. Лідируюча позиція на ринку або технології, що дозволять компанії вийти в лідери протягом найближчого часу;
5. Структура власності, що забезпечує інвесторам контроль над доходами діяльності компанії;
6. Можливість збільшити вартість компанії шляхом упровадження програми підтримки бізнесу (установка систем управлінського обліку, позбавлення від збиткових виробництв тощо);
7. Конструктивні партнерські відносини з місцевою владою;
8. Стабільна фінансова ситуація, не обтяжена непосильними боргами;
9. Беззбиткова основна діяльність компанії (або її досягнення упродовж найближчих 12 місяців);
10. Внутрішня норма рентабельності (IRR) вкладень не менше 40% на рік і стабільне зростання вартості бізнесу не менш ніж утричі.
Якщо ці та інші аспекти бізнесу задовольняють інвестора, починається етап відповідей на десятки його запитань. Їх можна поділити на три групи: фінанси, юридична структура і власне бізнес компанії. Природно, перед цим підписується договір про конфіденційність. Якщо інвестор відповідями задоволений, сторони переходять до переговорів щодо умов та необхідних коштів. Часто інвестори вважають очікування власника бізнесу щодо зростання своєї компанії, вартості власних сил і засобів, вкладених у неї, дещо завищеними, тому до цього етапу також слід підготувати переконливу аргументацію. Результати переговорів закріплюються в документі \"Умови угоди\". Він, як правило, не остаточний, фактично це \"Договір про наміри\". І лише згодом, після перевірки отриманої інформації, шляхом спілкування з менеджерами, зустрічей з клієнтами, банкірами, котрі обслуговують ваш бізнес. У разі відсутності серйозних невідповідностей можна зітхнути з полегшенням — угода відбулася. Сторони укладають угоду у вигляді обов\'язкових до виконання договорів.
Руслана Пісоцька
www.mipmagazine.com.ua
 

КУРСИ ВАЛЮТ

USD | finance com uaRUR | finance com ua
EUR | finance com ua 

КОНТАКТИ

Адреса:
м.Рівне, вул. Гетьмана Мазепи, 19

тел.:
(0362) 26-38-66, 26-96-74

тел./ факс:
(0362) 26-38-66, 26-96-74,

rcci@rivne.com
www.rcci.rivne.com