Рівненська торгово-промислова палата

Rivne Chamber of Commerce & Industry

«Ми впевнено дивимось у майбутнє
і відкриті до ділового співробітництва!»

Волинські торгиВолинські торги 2018 №11 (111) — Сервіс-Контакт № 11 (111) 2006 Інформація для бізнесу
         Альтернатива державному суду


У справедливість державних судів, на превеликий жаль, сьогодні вірить дедалі менше людей. Досить часто, особливо у бізнесі, виникає потреба не стільки в силі державного примусу, скільки в справедливому вирішенні справи. Тим, хто щиро намагається шукати правди, радять звертатися до третейських судів.
Третейські суди вже стали одним із традиційних шляхів розв\'язання спорів у Європі, Америці та в багатьох інших країнах світу. Вітчизняне третейське судочинство лише нещодавно отримало можливість для розвитку: Закон України \"Про третейські суди\" був підписаний у травні 2004 року. Нині ця галузь перебуває у зародковій стадії — наразі зареєстровано близько 100 третейських судів, що переважно лише формуються та організовуються, набираючи суддів. Для порівняння: у Росії діє понад 2 тисячі аналогічних установ.
За законом третейські суди поділяються на постійно діючі, що мають своє приміщення з постійно присутніми арбітрами, та камеральні, що створюються виключно для розв\'язання певного спору. Крім того, існують чітко спеціалізовані суди, наприклад, спортивні, галузеві тощо.
Особливості третейських судів
Звертатися у третейський суд може як фізична, так і юридична особа. При цьому важливо, щоб процедура звернення відповідала Закону й регламенту третейського суду. Аби сторони могли звернутися до суду, між ними має бути укладена третейська угода про те, що всі спори, які виникають між ними, передаються на розгляд до третейського суду, причому вказується найменування конкретного суду. Після подання позову, сторони обирають арбітра. Право сторін призначати незалежного арбітра, який слухатиме їхню справу, — це особливість третейського судочинства. Зазвичай обирають одного або трьох арбітрів, залежно від попередньої домовленості сторін.
Третейські суди не можуть розглядати сімейні спори (окрім шлюбного контракту); слухати кримінальні справи; справи щодо визнання недійсними нормативно-правових актів; справи, пов\'язані з державною таємницею; справи, де однією зі сторін є орган державної влади, місцевого самоврядування, державна установа чи організація. Усі інші правовідносини, пов\'язані з людьми та їхнім повсякденним життям, можуть слухатися в судах цієї категорії. Як засвідчує практика, це переважно спори, пов\'язані з невиконанням чи порушенням договорів (договірних зобов\'язань) або визнанням права власності.
Добровільно-примусово під суд
Рішення третейського суду є остаточним по суті, хоча й існують виняткові випадки для перегляду цих рішень. Це, приміром, якщо третейська угода з певних причин недійсна, якщо сторона була неналежним чином повідомлена, якщо суд вийшов за рамки третейської угоди тощо. Рішення третейського суду сторони повинні виконувати добровільно, без зволікань та застережень. Вважається, що, на відміну від примусового виконання рішень державних судів, рішення третейських виконуються сторонами добровільно, з високою правосвідомістю та розумінням того, що спори потрібно вирішувати цивілізовано, аби зберегти добру репутацію бізнес-партнера. Проте, якщо відповідач протягом визначеного терміну не виконав постанови третейського суду, існують механізми примусового виконання такого рішення. Після звернення до виконавчої служби видається виконавчий наказ, відповідно до якого відбувається примусове виконання, наприклад, арештовується майно або рахунок тощо.
Функції європейських третейських судів нічим не відрізняються від українських. Це стандартна установа, що працює за визначеною моделлю і на основі спільних принципів. Дмитро Пшеничнюк, генеральний секретар постійно діючого третейського суду при УНК НТП Одним із загальновідомих позитивів третейського суду (порівняно з державним) є невелика тривалість процедури розгляду справи. Зазвичай сторони можуть отримати рішення протягом 4 місяців, а у випадку, якщо справа складна чи потребує експертних досліджень, — протягом 6 місяців. З точки зору ефективності й швидкості третейські суди набагато зручніші для бізнес-людей, ніж державні.
Окрім того, третейський суд — це насамперед авторитет самих третейських суддів, тобто арбітрів. Якщо ви комусь не довіряєте, то ніколи не передасте справу йому на розгляд, тоді як у державних судах спрогнозувати, до кого потрапить справа, неможливо. Отже, довіряючи тим людям, яких особисто обираєте в арбітри, ви маєте певні гарантії того, що суддівське рішення базуватиметься на праві, чесності й об\'єктивності. Саме завдяки цим трьом показникам третейське провадження має значний успіх. Як юрист, я можу відзначити ще один позитив створення системи третейського суддівства: ефективна робота третейських судів в Україні істотно розвантажить роботу державних. Приміром, протягом останніх 2-3 років у Росії третейські суди перебрали на себе близько 70% спорів.
Аліса Юрченко
www.mipmagazine.com.ua
 

КУРСИ ВАЛЮТ

USD | finance com uaRUR | finance com ua
EUR | finance com ua 

КОНТАКТИ

Адреса:
м.Рівне, вул. Гетьмана Мазепи, 19

тел.:
(0362) 26-38-66, 26-96-74

тел./ факс:
(0362) 26-38-66, 26-96-74,

rcci@rivne.com
www.rcci.rivne.com